Šifry do pokladovek: předškoláci
Pro předškoláky je v podstatě jakákoliv papírová zpráva „šifrou“, takže základ je, udělat to dostatečně jednoduché.
Obrázky
Předškoláci většinou neumí číst, takže zprávy pojmeme hlavně obrázkově. Nejjednodušší formou papírové zprávy je obrázek místa, na kterém je skryta další zpráva. Pro úplně malé děti volíme jako místo pro znázornění na obrázku něco výrazného a snadno poznatelného, např. houpačku, dopravní značku, auto, dveře domu. S rostoucím věkem řešitelů lze obrázky postupně komplikovat. Můžeme například pracovat s detaily, např. poznat okno domu podle konkrétního tvaru či květináče.
Většinou nevadí, pokud autor pokladovky neumí moc dobře kreslit (nebo je líný). Dokud jde o něco snadno poznatelného, tak se nepovedenost kresby dá brát jako součást úkolu. Děti si s tím většinou snadno poradí.
Přesnou polohu zprávy vyznačíme na obrázku výraznou šipkou, případně křížkem či jiným symbolem. Interpretace tohoto typu zprávy je většinou řešitelům jasná. U předškoláků může být potřeba u první zprávy trochu napovědět („Co je na obrázku? Vidíš to někde okolo? Kam ukazuje šipka?“), pak se to ale rychle naučí.
Přirozené rozšíření obrázkové zprávy je „puzzle“ – obrázek rozstříháme na několik dílů a děti ho musí poskládat. Aby to bylo zajímavější, jednotlivé dílky rozmístíme ve vymezeném prostoru a musí je nejdřív najít, nebo je umístíme podél fáborkové trasy (u každého fáborku jeden dílek obrázku).
Kromě ručně malovaného obrázku můžeme použít též fotku. U individuálních pokladovek v malém je nejjednodušší realizace skrze mobil či tablet. Řešitel na předchozím stanovišti najde odkaz třeba na tablet, když jej najde a zapne, tak najde otevřenou fotografii místa s dalším stanovištěm.
Čtení písmenek a krátkých slov
Pro začínající čtenáře použijeme jednoduchá slova sloužící jako indicie, např. slova „bílá, bota, táta“ a zprávu schováme do tátovy bílé tenisky. Dále můžeme začínajícím čtenářům usnadnit čtení tím, že zkombinujeme obrázek a text, přičemž text buď popisuje obrázek (který sám o sobě není úplně jednoznačný, protože autor pokladovky neumí zase tak dobře kreslit) nebo upřesňuje polohu zprávy.