Radek Pelánek

Rodičovské tipy

Následující seznam vznikl díky chuti a) podělit se o nějaké rodičovské tipy, b) napsat zase jednou něco trochu neseriózního. Případná informační hodnota pramenící z tendence a) je tedy náležitě redukována tendencí b).


Běhací pexeso
Vezmeme cca 10 dvojic z pexesa, rozdělíme na dvě hromádky, jednu hromádku rozmístíme po louce (podíváme se na obrázek a pak dáme obrázkem dolů), z druhé hromádky vždy otočíme jednu kartičku a závodíme, kdo najde první příslušný obrázek na louce. Čtyřleté dítě vs rodič skákající po jedné noze = férový souboj.

Bludiště
Osvědčený prvek realizovatelný v mnoha podobách (na papíře, ve sněhu, z klacků, nakreslené křídou, ...).

Bublifuk
Akční zábava pro děti (propichování bublin), terapeutická pomůcka pro rodiče.

Carcassonne (dětský)
... poříditi, mnoho her přinucen hráti býti.

Co je jiné?
Zadáním je seznam (čtyřprvkový je tak akorát) a úkolem je odhalit prvek, který je "jiný" (např. "mrkev, paprika, chleba, hrášek"). Možná to trénuje abstraktní myšlení dětí (či něco takového). Celkem určitě to trénuje kreativitu rodičů (je to zajímavý úkol vymýšlet dobrá zadání).

Dinosauři
Skupina tvorů, o kterých průměrné čtyřleté dítě ví výrazně víc než průměrný vysokoškolský učitel.

Google image, hlasové vyhledávání
Zábavný trénink výslovnosti anglických slovíček. Pokud nemáte skvělou výslovnost, nezapomeňte zapnout "safe search" ...

Hádání zvířátek
Klasická hra "hádej, co si myslím" (hádač klade otázky, dostává odpovědi). Zajímavé ve variantě, kdy si tříleté dítě myslí a rodič hádá, není snadné odhalit zvíře, které má 5 noh, umí létat, je fialové a žere koně.

Hello Kitty
Zrůda, která se při nedostatečné pozornosti rychle množí. Vhodná leda jako motivační prvek pro "Google image, hlasové vyhledávání", protože "Hello Kitty" to rozumí každýmu. Jinak střílet.

Hendikep
Způsob, jak vyrovnat podmínky, aby spolu mohl soutěžit rodič s dítětem (případně děti různého věku) a všichni mohli hrát naplno, např. náskok, zavázání očí, skákání po jedné noze, ...

Knihy pro rodiče, co se tváří jako knihy pro děti
Kromě klasik jako Alenka či Pú (originál, ne Disney-zprzněniny) například "Kosprd a telecí".

Kužely (takové ty "dopravní", ale v menším)
Výborná víceúčelová pomůcka (branky na fotbal, vytyčení slalomu, území, startu, "rukavice" na chytání míčku, ...).

Lano
Další klíčová víceúčelová pomůcka (podbíhání, vytyčování, svazování, přetahování, ...), stačí nějaké obyčejné, délka cca 10m.

Lupa
Nástroj k pozorování malých věcí (trochu zábavné) a především zapalování suchých věcí (hodně zábavné).

Makedo
Pěkná pomůcka pro zábavnou recyklaci krabic. Časový harmonogram použití: výroba autíčka (tatínek, 10 min), cestování autíčkem do Austrálie (děti, 2 hodiny).

Mraveniště
Ideální subjekt k pozorování a experimentování (krmení piškoty či sušenkami).

Na hlídače
Hlídač hlídá průchod územím (např. úzkou cestu) nebo hlídá nějaké "poklady" v uzemí, ostatní musí území překonat, resp. poklady sebrat; vhodné kombinovat s hendikepy (především "Slepý hlídač"); velmi jednoduchý princip s velmi dobrou hratelností, zábavné pro širokou škálu hráčů.

Pocoyo
Před 30 lety: Být schopen pustit dětem večer pěkně namluvenou anglickou pohádku = znak obětavosti. Dnes: to samé = znak lenosti.

Pokladovka
Lineární sekvence stanovišť, kde každé stanoviště odkazuje na další a na konci je poklad, tj. úplně stejný princip jako Tmou, použitelné pro děti od 3 let, pouze vynecháme některé náročnější Cicvárkovy vícestupňové šifry. Místo nich lze zařadit obrázek ("poznej, kde to je"), příp. rozstříhaný ("slož a poznej"), sledování šipek či fáborků, zprávu umístěnou vysoko (na stromě) či v plastové láhvy. Ideální formát ve fázi "učení se čtení" - jednoduchá příprava šifer (= napsat zprávu velkými písmeny) a vysoká vnitřní motivace hráčů pro vyřešení, v tomto aspektu je to v podstatě stejné jako Tmou.

Překážková dráha
Slalom, skákání po jedné noze, podlízání, přeskakování, házení na terč, chůze po kládě, ... kompletní vybavení k přípravě dráhy k dostání v každém dobrém lese.

Příšera
Univerzální postava použitelná v mnoha dalších aktivitách (lze zapojit např. do Na hlídače, Bludiště, Pokladovka). Chrchlá a mává rukama, kostým netřeba.

Stavění přehrady
Výborná kolektivní zábava pro celou rodinu, tatínek vymýšlí, jak efektivně umístit kameny, aby přehrada byla co nejvyšší, děti se cákají ve vodě a jsou rády, že si jich tatínek moc nevšímá, a maminka si v klidu čte na břehu.

Story cubes
Jeden z těch nápadů, kde stačí vidět obrázek, nepotřebujete žádné vysvětlivky a jen si říkáte "jak to, že mě to ještě nenapadlo". Trénink fantazie větší, než zamýšleno (pravidelné večerní "ještě kostkýýý").

YouTube
Výuková pomůcka sloužící k názorné ilustraci důležitých výchovných bodů (např. "Jak si kosmonauti umývají ruce?"). Pro zvířátka je vhodné využít vyhledávání "BBC [název zvířete anglicky]" (vrací vesměs kvalitní dokumenty), z dalších stojí za doporučení "timelapse" (+např. flowers).