Radek Pelánek

Doporučené knihy

Snad každý má dnes povědomí o "zdravé stravě" (i když ne každý se jí řídí). Málokdo však přemýšlí o "zdravé informační stravě" - to mi však přijde daleko důležitější. Drtivá většina toho, co si člověk myslí, co dělá a koneckonců i co jí, je dána tím, jaké informační zdroje konzumuje. Většina toho, co považujeme za "vlastní názor", je jen kompilace toho, co jsme někdy četli, viděli či slyšeli.

U stravy se často mluví o potravinové pyramidě: základ ovoce a zelenina, pečivo, obiloviny, pak maso, mléčné výrobky a nakonec troška sladkostí. Podobně si myslím, že má cenu mluvit o informační pyramidě: základ knihy od klasiků, pak nové knihy, filmy a týdeníky, a nakonec výjimečně nějaký denní tisk či internetový blog. Pravidelné informační stravování na internetu mi přijde asi tak zdravé jako pravidelné obědy ve fast foodu.

Pokud tyto názory sdílíte, možná máte podobný pohled na svět jako já, a třeba vám přijdou vhod tipy na knížky, které mě oslovily. Názvy uvádím v jazyce, ve kterém jsem je četl, u anglických originálů často existují české překlady (a pravděpodobně budou taky dobré).

Beletrie

Můj oblíbený styl je "silný lidský příběh na pozadí reálných událostí". Následující seznam je řazen přibližně chronologicky podle oněch reálných událostí na pozadí, což je trochu nahodilé kritérium, protože v mnoha z těchto knih jsou ony události opravdu jen v pozadí.

Další:

Úvahy o světě

Na první pohled dost nesourodá směsice zcela různých autorů, nicméně pod povrchem mají často mnoho společného.

Populární věda

Komplexní systémy:

Historie (netradiční způsoby pohledu):

Další:

Vzdělávání

Ostatní

Různorodá směsice aneb co se nehodí do předchozích škatulek.